VESTI

„Čista Srbija“ čuva riblji fond u našim rekama

14. septembar 2024.



Podeli ovaj tekst

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Gotovo da nema dana da u vestima ne bude objavljena informacija o uginuću rečne ribe , I to nije slučaj samo sa jednom rekom već se takvi akcidenti dogadjaju  na većini srpskih reka . Do ovakvih događaja dolazi zbog zagađenja voda i nedostatka postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda .

“Ispuštanje neprečišćenih otpadnih voda u najvećem broju slučajeva za posledicu ima smanjenje sadržaja kiseonika u vodi što po riblji fond može biti pogubno, pogotovo ukoliko takvo stanje traje duži vremenski period” , izjavila je svojevremeno Dragana Keravica iz Javnog vodoprivrednog preduzeća “Vode Vojvodine“ za Agromediu.

Do uginuća ribljeg sveta pa i ekosistema koji zavise od njih dolazi zbog zagađenja vodotokova . Najčešće je u pitanju industrijski otpad . Teški metali kao što su živa i olovo čak se mogu taložiti u telima riba i izazvati promene u reproduktivnim ciklusima , oštetiti vitalne organe , uticati na radjanje potomstva bez izgleda da prežive.

Zagađenje iz poljoprivrede bogato azotom i fosforom dovodi do prekomernog rasta algi, što smanjuje nivo kiseonika u vodi. To uzrokuje masovni pomor riba zbog gušenja.

Naučnici poput Pietra Volte i Mustafe Korkmaza naglašavaju važnost kombinovanja ekoloških i društvenih rešenja kako bi se smanjilo negativno dejstvo ljudskih aktivnosti i klimatskih promena na slatkovodne ribe​​ (Save The Water).

Republika Srbija zajedno sa partnerima iz kompanije CRBC upravo problem rešava kroz realizaciju projekta „Čista Srbija“ koji predvidja ne samo izgrdnju kanalizacionih mreža kako bi se sprečilo izlivanje septičkih jama i odvođenje otpadnih voda u reke već i izgradnju postrojenja za preradu otpadnih voda.

 

Da sačuvamo riblji svet -Čista Srbija!