VESTI

Vesić: Prioritet izgradnja fabrika za preradu otpadnih voda

19. april 2022.



Podeli ovaj tekst

Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić prilikom obeležavanja 20 godina postojanja Regionalne agencije za razvoj i evropske integracije Beograd, posebno istakao značaj projekta “Čista Srbija” za Beograd i izneo podatak da na području Beograda postoji 119 direktnih kanalizacionih ispusta u reke Savu i Dunav.

Vesić je rekao da je shodno sadašnjoj situaciji sa kanalizacionim ispustima i samom kanalizacionom mrežom izgradnja postrojenja za preradu otpadnih voda od izuzetnog značaja i za naše reke i za sam život gradjana. Rešenje problema Vesić vidi i u realizaciji projekta “Čista Srbija”.

“To ne radi nijedan veliki grad u Evropi i to mora da se promeni. Potrebno je da izgradimo pet fabrika za preradu otpadnih voda. Počela je izgradnja fabrike za preradu otpadnih voda u Velikom selu, koja će omogućiti smanjenje ispuštanja kanalizacije u Savu i Dunav za 80 odsto. Vrednost prve faze radova je 281 milion evra, a druga će koštati između 400 i 600 miliona evra, u zavisnosti od toga da li će biti izabrana tehnologija sa spaljivanjem mulja ili ne. Radimo dve manje fabrike za preradu otpadnih voda u Ostružnici i Obrenovcu, a kroz projekat „Čista Srbija” još 500 kilometara kanalizacije, od čega 100 u Obrenovcu, preko 70 kilometara u Lazarevcu sa dve fabrike, dok će u centru Mladenovca biti izgrađena četiri manja postrojenja za preradu otpadnih voda. Četiri mesne zajednice u Sopotu će takođe dobiti kanalizaciju tako da polako dovodimo u red kanalizacioni sistem, a što je još važnije, u to je uključena i izgradnja postrojenja za preradu otpadnih voda. Pored Velikog sela, Ostružnice i Obrenovca, fabrike za preradu otpadnih voda gradiće se još u Batajnici i Grockoj”, istakao je Vesić.

Izgradnja kanalizacione mreže i fabrika za preradu otpadnih voda što podrazumeva projekat “Čista Srbija”, u saglasnosti je sa “Zelenom agendom” koju je Srbija prihvatila u novembru 2020. godine.